Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 960 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Co to jest Kaizen?

środa, 23 lutego 2011 21:52

Kaizen oznacza stopniowe, uporządkowane i ciągłe ulepszenie, podnoszenie wartości, poprawę, postęp, udoskonalenie. W odniesieniu do człowieka to postawa wobec życia. W przedsiębiorstwie to coś, co określa się jako kultura firmy, albo filozofia pracy. Oznacza doskonalenie umiejętności i czynności wszystkich pracowników, wszystkich komórek i przedsiębiorstwa jako całości. Oznacza zorganizowane doskonalenie działań, funkcji i struktury.

Kaizen ma swoje przykazania:

  • odrzucaj konwencjonalne pojęcia,
  • nie tłumacz się, szukaj wad bieżących schematów i praktyk,
  • pomyśl, jak coś zrobić, a nie dlaczego się nie da,
  • zrezygnuj z absolutu, każdy mniejszy krok, każde wykonane zadanie, to krok do przodu,
  • jeżeli zrobisz błąd, to go od razu popraw,
  • wykorzystaj swoją mądrość, nie udawaj wydając pieniądze na Kaizen,
  • mądrość jest twoją bronią, gdy życie wystawi cię na próbę,
  • stale szukaj odpowiedzi na pytania "dlaczego?", 5 why
  • polegaj na mądrości ludzi, wszystkich i każdego z osobna, bardziej niż na wiedzy najmądrzejszego człowieka,
  • Kaizen jest bez granic.

Kaizen to ciągle udoskonalanie. Jeśli zabraknie ciągłości albo doskonalenia, to nie Kaizen. W słowach osiągnięcie, wdrożenie, odkrycie ukryta jest granica w czasie. Cechą „zwykłego biznesu” jest trwanie, ale nie oznacza to rozwoju i zmian na lepsze. W Kaizen nie ma określonego horyzontu czasowego dla udoskonaleń i nie ma czegoś takiego jak zwykłe trwanie. PPAP

Nie każda zmiana jest udoskonaleniem w sensie Kaizen, np. nie można tak myśleć o reformach służby zdrowia. KAIZEN wymaga utrzymania a nie pogorszenia standardów jakości, procedur i wydajności. W Kaizen udoskonalenie może być małym krokiem, albo przełomową innowacją wpływającą na życie całej organizacji. W KAIZEN nie może być dreptania w miejscu, ani kroków wstecz. To może być głębsze. Widzę w Kaizen zgodność z dorobkiem klasyków kreatywności świata zachodniego i jedną różnicę związaną z naciskiem na ciągłość.

Każdego dnia trzeba coś w organizacji poprawić. Niektóre zmiany można przeprowadzić z marszu a inne powinny uzyskać zgodę przełożonych. Akceptacja zmian na lepsze i w ogóle zainteresowanie przełożonych propozycjami zmian buduje atmosferę ciągłego udoskonalania. Ale aby tak było, kierownictwo musi zacząć od siebie i zmienić swój stosunek do podwładnych, to znaczy przestać dzielić organizację na samych siebie, czyli ludzi zdolnych do innowacji i roboli. Ludzie doświadczeni pracą wiedzą, że nie jest to takie proste.

W Kaizen ważne są techniki wizualizacji i myślenia obrazem. Chodzi o to, by komunikować się skutecznie łącząc obraz i słowo oraz wykorzystywać diagramy i wykresy do przedstawiania problemów i znajdowania rozwiązań. Rysunki i wykresy są również narzędziami do oceny zmian.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (48) | dodaj komentarz

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  3 518  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O moim bloogu

Punktem wyjścia do filozofii kaizen jest przedefiniowanie pojęcia straty w firmie. Tradycyjnie w rachunkowości stratą jest ujemny wynik finansowy przedsiębiorstwa, określonej inwestycji lub pożyczki. ...

więcej...

Punktem wyjścia do filozofii kaizen jest przedefiniowanie pojęcia straty w firmie. Tradycyjnie w rachunkowości stratą jest ujemny wynik finansowy przedsiębiorstwa, określonej inwestycji lub pożyczki. Podejście kaizen rozszerza jednak pojęcie straty na wszystkie aspekty działalności przedsiębiorstwa, które bezpośrednio nie dodają wartości do oferowanego produktu lub usługi.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 3518

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Finanse

Pytamy.pl